Weird Stuff

How Much Does Weed Cost? This is What You Need to Know

posted by Chris Valentine

For a long time, marijuana of any sort was illegal across the United States. It was only recently that medical strains became legalized, and then recreational use behind it. Today, recreational marijuana is legal in many states across the country.

This big change leaves a lot of big questions that many people aren’t used to having to ask. If you’re new to weed, or just new to buying it legally, you might wonder: ‘how much does weed cost?’

There’s certainly a wide range of products and prices out there in this new world, and it’s difficult to know when you’re getting a good deal and when you’re getting ripped off. Read on, and we’ll walk you through the prices you should expect to pay for weed, and when it’s okay to pony up a little extra.

Understanding How Weed Is Priced

Before we get into the specifics of weed costs around the country, it’s important that you understand how weed is priced. Even before it became legal to use marijuana recreationally, weed was being sold and priced by the gram. That’s still the same system most legal sellers use today.

The gram is, thus, the base unit for measuring the sale of marijuana. It’s a metric unit and one that you’re likely familiar with from a variety of other uses.

One gram of marijuana is about enough marijuana to fill a traditional bottle cap. That gives you a reference for how much we’re talking when we say one gram. If that’s not a good reference point, you can also think about it in terms of joints. One gram of weed is often enough to make two joints (or technically, one and a half).

When weed is sold, it is usually priced by the gram. This is similar to how fruits at the grocery store are priced by weight. So you look at the gram price, think about how much you want, and multiply that starting number accordingly.

It can take a little bit of work and practice to get used to this sort of pricing system if you’re new to the process. But give it a little time and you’ll be a weed pricing pro.

What Is an Eighth?

In some situations, weed will be sold not in terms of grams but in terms of eights. These are larger clumps of weed. They are equivalent to about 3.5 grams, which should be enough to make five solid joints.

There are some sellers out there that prefer to sell marijuana in terms of eights instead of grams. As you would expect, the prices per eighth are typically higher than those who sell by the gram, but you’ll take more weed home at the end of the day.

Of course, there’s a lot of other marijuana-based products that you can also invest in, and they aren’t measured in the same way. Buying edibles or vape juice, for example. These items will be priced at their own scale depending on the brand, quantity, and so forth.

How Much Does Weed Cost?

So how much should you be handing over the counter if you’re buying in one of the 29 states where weed has been legalized? On average, a gram of weed in most places in the country costs somewhere between $8-$12.

This range gives you a good starting point. From here, you can budget out how high you want to get and for how long, and you can land at what your actual total would be. Of course, strains that are considered higher quality might be worth more, and more ‘basic’ strains you might even be able to get for less.

Many weed retailers have their menus online, and you can browse the prices and even order online. Before you get delivery, however, make sure you understand the dos and don’ts of getting weed in this way. You’ll be happy you did.

If you’re really looking for the best bang for your buck, many weed aficionados recommend that you go with edibles. That being said, you need to be sure you like the kind of high an edible provides and you should be sure you have the time allotted it to digest and kick in.

What’s The Right Budget?

If you’re a weed first-timer, you might be unsure how much is a proper amount to buy, and thus are unsure how much you should set aside. This is all subjective, of course.

Setting $100 aside to go on a little weed discovery tour can be a great way to get into bud for the first time. At that price, you can get a few different strains of straight weed, and have some money left over to try edibles or other products as well.

This way, you’ll be able to land on what you like and don’t like and will be able to spend more responsibly later on. If that price is too high, you can still have solid experience with $50 or even a bit less. Most weed retailers will have experts on hands that can help you spend your money in the best way as well.

Weed Prices in The U.S.A.

How much does weed cost?

Now that marijuana has been legalized in many places, it’s a question that many have found themselves asking. The above information should help you have a basic understanding of the costs of marijuana. The rest of the exploration is up to you!

Have more questions about scoring the perfect high? Head to our blog for more marijuana information.

 

You may also like

Leave a Comment